- Kodanikeühendus Puhas Taevas - http://www.puhastaevas.ee -

Halosid nägi varem ainult filmides

[1]

Uuendatud: Peale selle artiklit valmimist tuli ka uudis, et need nanoosakesed põhjustavadki massiliselt hingamisteede haigusi. Kui Sa rögised juba 1-2 kuud ja antibiootikumid ei aita, siis nüüd tead, milles on probleem.

Halod ilmuvad esmalt ümber tulede

Jamestownis New Yorkis hakkasid keemiarajad esimest korda igapäevaselt ilmuma 2005.aastal. Samal ajal hakkasin nägema kõige huvitamat asja. Kui ma öösel tänavavalgustuse või parklatulesid vaatasin, nägin kerget punakat ringi nende ümber. Selle ringi välimine serv – seestpoolt väljapoole – läks üle oranžiks ja siis kollaseks. Oranžid ja kollased lindid olid suhteliselt väikesed, võrreldes punaka südamikuga. See, kuidas ringid 1läksid üle südamikust ääre poole, tekitasid silmatorkava kolmemõõtmelise kerakuju. Ma olin terve oma elu öösiti tänavavalgustust vaadanud, aga midagi sellist ei olnud ma kunagi veel näinud.

Halode intensiivsus langeb kokku pritsimise intensiivsusega

Mul on väga tundlik maitse- ja lõhnameel. Seega ma suudan tuvastada keemiaradade intensiivsust õhus iga kell. Tänu sellele tundlikkusele avastasin ma kohe, et halode intensiivsus ümber valgustite oli vastavuses aerosoolide hulgaga õhus. See seos oli väga tihe. Kui aerosoolide intensiivsus kasvas, siis kasvas ka halode oma. Kui aerosoolide intensiivsus vähenes, nende maitse ja lõhn vähenesid, siis sama juhtus ka halodega. See seos kehtib tänase päevani.

Mis põhjustab halosid?

Halod tekivad, kui valgus, mis läheb valgusallikast eemale, põrkub osakestega õhus ja peegeldub tagasi kaamerasse 2(või sinu silma). Vaatades nende peegeldust, võib osakeste kohta õhus palju teada saada. Ebaühtlased hägused peegeldused võivad viidata, et osakesed erinevad kuju ja suuruse poolest. Aerosoolihalode puhul on nende kujud väga ühtlased ja tunduvad ideaaltingimustes vaadatuna isegi sfäärilised. See viitab sellele, et osakesed, mis peegeldavad valgust, on suuruselt ja kujult kõik ühesugused.

Allpool räägin valgest vinest, mis paar aastat tagasi ilmus peale punakaid ringe ja varjas neid. See vine on ebaühtlane ja viitab osakestele, mis erinevad nii kuju kui ka suuruse poolest.

Miks punakad?

Esialgsete aerosoolihalode põhivärvid olid tumepunane või punakas. Täna, kui ainult valge valgus on saadaval, tunduvad halod kahtvaturoosad. Ümber kõrgrõhu-naatriumlampide (mida tavaliselt kasutatakse tänavavalgustuses), mis kalduvad tekitama oranžikat tooni, tunduvad halod aeg-ajalt kollased või oranžid. Filmides või telekas, kui punased tuled paistavad otse kaamerasse,  ilmnevad kõige dramaatilisemad ja täpsemalt määratletud halod. On selge, et keemiaradade halod on kõige peegelduvamad tumepunastes (punakates) toonides. Nende ringide välimust seostatakse keemiaraja tüübiga, mida kutsutakse atsetooni tüübiks (sest see lõhnab ja maitseb nagu atsetoon). Seda keemiaraja tüüpi on samuti seostatud terviseprobleemidega, mida põhjustab eeskätt elavhõbe. Elavhõbedat kaevandatakse punakast kivist, mille nimi on kinaver. Selle värvuse pärast on see kõige peegelduvam just tume-punastes toonides – nagu aerosoolirõngad seda on. See viib meid loogilise küsimuseni: Kas aerosooliringid (halod) eelistavad punakat valgust elavhõbeda pärast, mis on neis odaval, rafineerimata kinaveri kujul?
Kui arvestada fakti, et keemiarajad põhjustavad mitmeid terviseprobleeme, mis on tingitud just elavhõbeda mürgisusest, siis on meil hea põhjus muretsemiseks.

Mida me saame osakestest õppida?

Kui vaadata peegeldust või murdumist mis tahes objektilt, võib osakeste kohta, mis seda põhjustavad, teada saada mitmeid huvitavaid asju. Igal niiskel ööl võib tavaliselt näha ringe ümber tulede, sest vesi õhus peegeldab valguse tagasi sinu silmadesse. Kuna veepiiskade kuju ja suurus pole ühesugune, siis halo ei ole hästi määratletav. Mida kaugemale tulest minna, seda enam halo välimine äär järk-järgult kahaneb. See on loomulik ja ootuspärane. Samas kui sa näed halot, millel on täpselt määratletud servad – sellist, mis on seotud keemiaradadega -, siis peegeldust tekitavad osakesed  peavad olema kujult ühesugused. Kui osakestel on sarnane kuju, siis on see märk sellest, et need osakesed on toodetud inimese poolt. Siin on kolm erinevat halotüüpi, mida on seostatud keemiaradadega.

3 [2]

Esimene halotüüp näeb välja nagu see, mis on tekitatud veeauru poolt, ainult et see ilmub kindlate keemiaradade pritsimise ajal, kui õhuniiskus on minimaalne. Kuna sellel halol ei ole kindlaid ääri, siis võime järeldada, et osakesed ei ole kujult ühesugused. Nad on siiski kunstlikud, kuid neid lihtsalt ei ole toodetud ühesuguse kujuga.

4 [3]

Teine halotüüp on teravate äärtega. See viitab sellele, et osakesed on kujult ühesugused. Erinevat värvi lõigud viitavad sellele, et see on pigem murdumine kui peegeldumine, ja see ütleb meile, et osakesed võivad olla poolläbipaistvad.

5 [4]

Kolmas halotüüp tundub olevat küllaltki määratletud servadega, kuid sellel on märgatav sõõriku kuju. Vähem määratletud servad näitavad vähemsiledat pinda. Sõõrikukujuline peegeldus viitab sellele, et osake on erilise kujuga, aga see nõuab juba füüsiku abi, et täpsemalt määratleda, milline see kuju on.

Meie kokkuvõte: osakesed on kunstlikud

On kolm tugevat tõendit, mis viitavad sellele, et veider kuma ümber tulede on tekitatud tööstuslikult toodetud osakeste poolt:
1) Halod ilmuvad ainult siis, kui keemiarajad on õhus. Sul peab olema võime muidugi tunda ja haista aerosoole, et teha selliseid järeldusi, ja mul see on olemas. Halode visuaalne intensiivsus on vastavuses keemiapilvede intensiivsusega õhus.
2) Halodel on teravad ääred, mis viitab sellele, et mõned osakeste tüübid on väga sarnased nii kujult kui ka suuruselt.
3) Halod võtavad ebaloomuliku kuju. Selge ja ebaloomulik sõõrikukuju paljudel halodel viitab keerulistele, kuid sarnastele osakestele.

Kui varasemalt tehti filmides halosid (lens flare) eriefektide abil, siis nüüd ei pea Hollywood sellele raha ega aega kulutama. Mõned näited:
6 [5]7 [6]
8 [7]9 [8]
10 [9]
Tõlkinud Henri Parkja